Generál USA: operace v Iráku bude nemožná v případě účasti Ruska

Mezinárodní koalice pod vedením USA nemůže provádět operace proti radikální teroristické skupině Islámský stát (IS) v Iráku, v případě přítomnosti Ruska, říká předseda Sboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA Joseph Dunford.

„Říkal jsem, že bude velmi obtížné zajistit vám (Iráku) potřebnou podporu, pokud zde budou provádět operace také Rusové“, cituje Dunforda agentura Reuters. Slova řekl novinářům po jednání s iráckým premiérem al-Abadim v rámci své návštěvy Iráku.

Podle Dunforda, irácký premiér a ministr obrany plně podporují tento postoj. „Právě teď není žádost o podporu ze strany Rusů. Pomoc ze strany Ruské federace se neprojednává“, řekl Dunford.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov novinářům řekl už dříve, že Moskva neobdržela žádost od Bagdádu k provádění operací v Iráku proti teroristické skupině Islámský stát. Na otázku, zda žádost Iráku o provedení operace proti IS byla přijata Peskov odpověděl „ne“.

Podle generálního štábu ruských ozbrojených sil, nese Islámský stát značné ztráty a mění taktiku, rozptyluje síly a skrývá v zalidněných oblastech. Na linii kontaktu se syrskou armádou, ztratili většinu zbraní a techniky, a řada skupin která jsou členy Islámského státu je připravena opustit bojovou zónu.

Photo by The U.S. Army

Komentáře

komentářů

Photo by The U.S. ArmyPhoto by The U.S. Army
TOPlist