Generál NATO: Rusko začíná nad Sýrií vytvářet bublinu protivzdušné obrany

Velitel Evropského kontingentu ozbrojených sil USA generál Philip Breedlove se domnívá, že Rusko v Sýrii buduje komplex protivzdušné obrany, takzvaný systém ohraničení / blokování přístupu (A2/AD), jehož cílem je „znemožnění amerických a koaličních operací v tomto regionu“, píše The Washington Post.

Deník vysvětluje, že komplex A2/AD je kombinací takových systémů, jako jsou například baterie raket země-vzduch, protilodních raket, jejichž hlavním úkolem je zabránit vojskům vstoupit na určité území, nebo vstup zastavit ať už na souši, na moři nebo ve vzduchu.

Pokud Rusko, podle Bridlava, bude schopné vytvořit v Sýrii takový systém, bude to už třetí ruská zóna A2/AD v Evropě: „První a nejstarší z nich, řekl, je v pobaltském regionu: základna ruského námořnictva v Kaliningradu, která je velmi dobře vybaven z hlediska protivzdušné obrany. Druhá zóna, který vznikla v důsledku ruské anexe Krymu, pokrývá Černé moře“, píše autor článku.

Pokračuje citací Bridlava: „Zkrátka a dobře, jejich (protilodní) řízené střely mohou zasáhnout cíl v jakékoli části Černého moře, a rakety protivzdušné obrany 40-50% akvatoria Černého moře.“

Následně Breedlove naznačil, že přítomnost Ruska v Sýrii má málo co do činění s bojem proti Islámskému státu, a mnoho s podporou syrského prezidenta Bašára Asada, pokračuje korespondent. Dodal, že nejnovější systémy protivzdušné obrany a další zařízení, včetně letadel určených pro boj ve vzduchu, jasně ukazují ruské záměry.

The Washington Post uvádí, že podle stavu k minulému týdnu bylo na letecké základně v Latakii soustředěno více než dvacet kusů letecké techniky, včetně útočných letadel a vrtulníků. Kromě letadel se tam nachází přes 500 lidí personálu, stejně jako několik tanků a obrněných vozidel.

Podle amerického experta pro zahraniční věci Fareeda Zakarii, zvítězit nad teroristy IS v Sýrii není bez spolupráce s Ruskem a Íránem možné, jak uvádí v materiálu Paolo Valentino, zveřejněném v italském deníku Corriere della Sera.

Zakaria se domnívá, že společný postup proti IS je možný: „Nemůžeme porazit IS bez spolupráce s Ruskem a Íránem. Chcete-li vytvořit vítěznou koalici, budete potřebovat politické dohody, s ústupky ode všech zúčastněných stran.“ Nejdůležitější věc, která se stala v posledních dnech, to je pozitivní odpověď tureckého prezidenta Erdogana na otázku, zda je možné si představit politickou budoucnost Sýrie s Assadem. Podle Zakarii to může být považováno za známku toho, že prostor pro přechodné období existuje.

„Rozsáhlé nasazení leteckých sil a speciálních jednotek může IS významně oslabit. Ale problém nastane později: kdo bude řídit osvobozené území? Události v Iráku a Afghánistánu svědčí o tom, že tyto síly mohou být poraženy ze vzduchu, ale pokud nechcete zabírat území, tak se znovu vrátí. A to nechce udělat ani jedna západní země. To je důvod, proč mluvíme o vytvoření vnitřní politické legitimity v Sýrii, která bude schopna následně řídit“, říká expert.

„Syrský problém je nesmírně složitý. Přemýšlím o libanonské občanské válce, která trvala 13 let: podobný případ, menšinovému režimu oponovala většina. Obávám se, že tato občanská válka bude trvat dlouho“, říká Zakaria.

 

Komentáře

komentářů

CQS4ZQRUYAAUQqY
TOPlist