Ex-prezident USA Carter dal Putinovi mapu bojových pozic Islámského státu

Bývalý americký prezident Jimmy Carter, který koresponduje s Vladimírem Putinem a sdílí jeho vášeň pro rybolov, řekl, že poslal ruské ambasádě ve Washingtonu mapu bojových pozic Islámského státu v Sýrii. Mapu vytvořila organizace Carter Centrum. Portál Washington Free Beacon upřesňuje, že bývalý prezident jednal v rozporu s oficiálním stanoviskem Washingtonu.

Podle Cartera „dost dobře“ zná ruského prezidenta Vladimira Putina, protože „sdílejí společnou vášeň – rybaření muškaření“. A když se setkal v dubnu s ruským vůdcem, Putin mu dal svůj e-mail pro výměnu zkušeností „v rybolovu“, vysvětlil politik. Nicméně, probírali spolu i občanskou válku v Sýrii a Carter je přesvědčen, že mapy vytvořené jeho organizací Carter Center, pomohou Rusům k přesnějším leteckým úderům.

„Napsal jsem (Putinovi) ve čtvrtek a zeptal se ho, jestli by chtěl kopii naší mapy, aby mohl vést přesnější údery v Sýrii. A v pátek mi volali z ruského velvyslanectví ve Washingtonu, a řekli že by velmi chtěli tuto mapu získat“, řekl Jimmy Carter, během své debaty, která byla vysílána na NBC News. „Takže pokud se v budoucnosti Rusko netrefí, víte, že je to moje chyba, ne Putinova“, řekl se smíchem politiky.

Zástupce amerického ministerstva obrany Elissa Smith odmítl komentovat, zda věděl někdo v Pentagonu o akcích Cartera. Situaci nekomentoval ani Bílý důma Bílého domu, Carter Center ani ruské velvyslanectví.

Jak poznamenává zdroj, bývalý prezident Spojených států už v minulosti vyjádřil solidaritu s Ruskem, podporujíce jeho kroky na Ukrajině, a nazval „anexi“ Krymu nevyhnutelnou.

Photo by quapan

Komentáře

komentářů

Photo by quapanPhoto by quapan
TOPlist