Erdogan : nevěděli jsme, že jsou to Rusové! Co se skutečně odehrálo kolem Su-24?

Sestřelený ruský bombardér v Sýrii tureckou stíhačkou nebyl podle posledních důkazů náhodným incidentem. Turci už několik dní „lovili“ ruská letadla. Při bojovém výletu ruských bombardérů ihned zvedali svoje F-16. Ve vzduchu se neustále nacházelo od čtyř do šesti tureckých stíhačů. Turecké velení několikrát vedlo dvojice stíhačů až na hranu útoku, ale během letu se navracely zpět s vysvětlením, že se jedná o doprovod zahraničních letounů. Na mapě je vidět žlutá linie – hranice Sýrie s Tureckem, modrá trasa F-16, červená trasa Su-24.

Včera dvojice tureckých stíhačů začala záchyt ruského bombardéru ještě před tím, než se přiblížil k hranici Turecka. Turecké F-16 se nacházeli v pozici k útoku fakticky v době kdy se Rusové blížili k hranici. A ve chvíli kdy ruští piloti prováděli zatáčku podél hranice s Tureckem, zaútočili Turci na cíl. To znamená, že ve skutečnosti se ruský bombardér dostal do připravené léčky. V tu dobu Su-24 prováděl zatáčku podél hranice Sýrie a Turecka, a nacházel se ve vzdušném prostoru Sýrie, tři kilometry od hranic. Ze vzdálenosti čtyř kilometrů pod úhlem tří čtvrtin byl Su-24 zasažen do zadní části raketou Sidewinder vybavenou infra naváděním. S tím, že faktické odpálení rakety bylo provedeno na hranici Turecka a Sýrie, načež turecká stíhačka F16 následně vstoupila do syrského vzdušného prostoru nejméně na čtyři kilometry. Raketa zasáhla motor Su-24 a oba piloti se katapultovali.

Osud pilotů ze sestřeleného Su-24

Velitel posádky podplukovník Oleg Peškov byl zastřelen islamisty ještě ve vzduchu a dopadl na zem už mrtvý. Jeho tělo bylo nalezeno a zajato ozbrojenci. Pilot-navigátor kapitán Konstantin Murachtin přežil a byl schopen úspěšně přistát. S padákem dopadl na zalesněný svah hory. Získal tak malý náskok, díky kterému byl schopný uniknout z místa předtím než se tam dostaly islamistické skupiny. Během celého dne pročesávali islamisté oblast a hledali ruského pilota. Murachtin jim unikal a neustále se pohyboval a maskoval. Za soumraku navázal kontakt na nouzové frekvenci a informoval velení, že je naživu a označil místo kde se nachází.

RuAF-Su-24-in-flames

Zajímavé je, že téměř okamžitě do oblasti, kde se pilot skrýval, zamířila z nejbližší vesnice kolona militantů a začal aktivní rádiový provoz, což naznačuje, že turecké zaměřovací jednotky předaly islamistům informace o tom, kde se pilot ukrývá. Za soumraku se přesunulo do oblasti několik ruských skupin speciálních sil, a přesunuly se sem i jednotky syrských speciálních sil působících v této oblasti. Přibližně v jedenáct večer byl pilot nalezen syrským komandem, které působilo v týlu islamistů. Zhruba ve dvě hodiny v noci se celá skupina dostala i s pilotem na území kontrolované vládními jednotkami a o hodinu později už byl na ruské letecké základně u Latakie. Je třeba uznat, že skrývat se motivovaným islamistům v oblasti celých deset hodin, byl skutečně obdivuhodný výkon.

Oprávněné obavy Turků a ruská opatření

Strach z neblahých následků vedl prezidenta Turecka k tomu, aby se okamžitě schoval za NATO. Pořádal o svolání mimořádného zasedání aliance. Aliance má ovšem k incidentu rozporuplné postoje a někteří z jejích členů odsuzují Ankaru za tuto provokaci, která by mohla zničit vznikající koalici proti Daesh. Turecký ministr zahraničí už vyjádřil soustrast Sergeji Lavrovovi, ruskému ministru zahraničí, a dodal, že Turci nevěděli že bombardér je ruský. Lavrov mu připoměl incident z roku 2012, když Syřané sestřelili turecký Phantom F-4. Tehdy Erdogan řekl: „Krátkodobé narušení vzdušného prostoru nemůže být důvodem k použití síly.“

b22

Erdogan zůstal osamocený. Všechna turecká vojenská letadla jsou od této události při vzletu ihned zachyceny ruskými radary. Erdogan proto nařídil, aby vojáci nepouštěli do vzduchu žádné stíhačky. Po prohlášení ruského mnisterstva obrany (video níže) se Turecko obává, že budou sestřeleny jen co se přiblíží k hranici Sýrie. Rusové přesouvají do Sýrie nejnovější komplex protivzdušné obrany S-400, který bude na letecké základně u Latakie, raketový křižník Moskva s analogem S-300 se přesunul do pobřežní oblasti a bombardéry, které jsou bezbranné proti stíhačkám F-16 budou doprovázet moderní ruské stíhače Su-34, což je zcela jiný soupeř než frontový bombardér. Lovecká sezona zřejmě začala.

cruiser moskva

Konec obchodování s nelegální ropou a očekávaná čistka příhraničí

Syřané se nyní domnívají, že ruské vzdušné síly začnou systematické ničení všech militantních základen v příhraniční oblasti, stejně jako konvoje nákladních aut a cisteren s ropou, vezoucí na prodeje ropu pro další financování Daesh. Ve skutečnosti už Erdogan lituje těchto činů a snaží se zařadit zpátečku. Nicméně Putin dal jasně najevo, že odplata je nevyhnutelná. Ve skutečnosti Turecko přišlo o možnost používat svá letadla proti Kurdům, kteří bojují proti Daesh, a mají v úmyslu vybojovat si nezávislost a založit svůj vlastní stát.

c300

Erdogan utrpěl krátkodobé vítězství, v naději, že ochrání nelegální obchod s ropou, který organizuje jeho syn spolu s teroristy. Fakticky ale Ankara obrovsky ztratila strategicky. Hlavně přátelství s Ruskem, které je po Německu její druhý největší obchodní partner. Přišla o mezinárodní prestiž a odhalila svůj vztah k Daesh a špinavým kšeftům s kradenou ropou. Znovu existuje nebezpečí občanské války s Kurdy, a hrozí rozkol i v zemi samotné, kde pod vládou Erdogana probíhá její zřetelná islamizace. A na syrské příhraničí, ze kterého si Turecko chtělo udělat nárazníkovou zónu, může teď už v klidu zapomenout. Rusové si budou jistě dobře pamatovat odkud stříleli na jejich záchranné vrtulníky.

Komentáře

komentářů

TOPlist