Egyptský prezident Sissi : Podpora syrské vlády je naší prioritou

Egyptský prezident Abdel Fattah al-Sissi podpořil syrskou vládu proti extremistům. Podle jeho slov je to nezbytný předpoklad pro stabilitu regionu.

„Naší prioritou je podporovat národní armády, například v Libyi prosazovat kontrolu nad libyjským územím a vypořádat se s extremistickými prvky,“ řekl během rozhovoru pro portugalskou televizi RTP. „To samé se Sýrií a Irákem.“

Reportér pak se zeptal prezidenta Sissiho, jestli myslí i národní armádu v Sýrii, na což Sissi odpověděl: „Ano.“

Odpověď by mohla vytvořit napětí mezi Egyptem a dalšími zeměmi Perského zálivu, jako je Saúdská Arábie, která aktivně podporuje islamisty a snaží se sesadit syrského prezidenta Bašára Asada.

Sissi převzal moc v Egyptě v roce 2013 vojenským převratem, kterým svrhl vládu Muslimského bratrstva a islamistického vůdce Mohameda Morsiho. Od té doby zákroky egyptské armády proti islamistům a podpora syrskému režimu vedly k ochlazení vztahů se Saúdskou Arábií, hlavním sponzorem wahabismu.

V říjnu přestala Saúdská Arábie dodávat ropu do Egypta, protože Sissi podpořil ruskou rezoluci OSN, která požadovala příměří v Sýrii, a podpořil politicky ruskou operaci v Aleppu. 

Prezident Sissi prohlásil, že řešení konfliktu v Sýrii musí být „politické“. „Náš postoj v Egyptě je respektovat vůli syrského lidu, a politické řešení syrské krize je nejvhodnější cesta. Je třeba vážně se zabývat teroristickými skupinami a odzbrojit je,“ řekl.

Egyptská armáda sama aktivně bojuje proti militantním aktivistům z Daesh (Islámský stát) na Sinajském poloostrově, proto je postoj egyptského prezidenta zcela logický. V nedávné době proběhlo v Egyptě společné rusko-egyptské cvičení speciálních jednotek, zaměřené na likvidaci teroristů. Podle některých pozorovatelů se operace k osvobození Aleppa, na straně vládních sil, účastní v rámci protiteroristické přípravy i egyptské speciální jednotky.

Komentáře

komentářů

Al Sissi - Vladimir Putin
TOPlist