Die Welt : Evropa už nevěří USA a začíná pokukovat na východ

V poslední době se Evropa setkala tváří v tvář s takovými výzvami a krizemi, které ji donutily přehodnotit hodnoty a priority.

Jestli byla dříve Evropská unie přesvědčena, že ji USA ochrání v libovolných situacích, tak po srážce s migrační krizí začali v Evropě chápat, že rovnováha sil je dávno narušena a začali signalizovat Rusku o poskytnutí pomoci k východu z krize.

O tom píše autoritativní německý portál Die Welt.

Autor článku Michael Stürmer připomíná, že ke stavu roku 1989 se v Evropě nacházelo 5000 amerických tanků, které měli potencionálně zadržet rozšíření SSSR na západ. Nyní, v roce 2015, se takových tanků nachází v Německu pouze 29, uvádí autor.

Kromě toho, v Evropě jsou politici natolik nekompetentní ve vojenských otázkách, že si pletou úpadek ve vojenském smyslu se systémem zvýšení bezpečnosti, špionáž s běsněním a zastrašování s vojenskými hrami, což podtrhuje nezpůsobilost Evropské unie vojensky se ochránit, píše Stürmer.

V EU dnes, podle mínění autora, nezadržitelně začínají posílat signál Rusku, který svědčí o tom, že Evropa ztratila vnímání politické rovnováhy a způsobilost ke spolehlivému antikrizovému řízení, podtrhuje Die Welt.

Také se obrací vnímání na lživé předpoklady, kterými operoval dlouhé roky evropský establishment: „Rozšíření NATO na východ ze zakládalo na předpokladu, že se v budoucnosti Kreml obrátí k vegetariánství a že se historické drama z roku 1989 definitivně vyřešilo ve prospěch západní demokracie a ekonomických reforem“.

Nicméně, události posledních let v Krymu a na východní Ukrajině, zcela rozptýlily tuto iluzi, uvádí autor. Rusko v hybridní válce prověřuje, co se mu ještě může dostat, píše Die Welt.

Současně článek připomíná, že pro Evropu je Kyjev hlavní město Ukrajiny se zlatými kupolemi a vnitřní roztříštěností, ale pro Moskvu to není jen sousední hlavní město, ale území spojené s Ruskem společnou historií a pravoslavím.

Podle Stürmera byli Evropané v roce 1989 příliš zahleděni do sebe a nevnímali reorganizaci euroasijského prostoru. Dnes je to vedle Číny a Ruska také Irán, který se stává regionálním vítězem. Společné trhy a suroviny jsou sice lákavým důvodem ke spolupráci. Je ovšem potřeba si uvědomit i kulturní rozdílnost a fakt, že Rusko, Čínu, Irán i další země regionu dlouhodobě spojuje společný odpor k USA a Evropě.

Komentáře

komentářů

st-petersburg
TOPlist