Daesh připravuje expanzi : čeká nás blitzkrieg v Libyi?

Úspěchy vládních jednotek v bojích s teroristy v Sýrii a Iráku nutí extremisty ke změně strategie. Hroutící se fronta islamistů napomáhá k jejich dezerci a odchodu do bezpečnějších lokalit. Ilustrovat můžeme na pádu teroristické pevnosti Salma, kde došlo k částečnému zhroucení jejich obrany v celé oblasti. Teroristé si postupně připravují únikové trasy a destinace dalšího působení.

Nenní to náhoda, že právě v této době, vyzval Ajmán Zavahrí, šéf Al Kajdy, k útokům na Saúdskou Arábii. Atentáty na Filipínách a sjednocení skupin místních islamistů pod hlavičkou Daesh (Islámský stát) je další příklad. Nově vznikající fronty vidíme v Afghánistánu, Jemenu, boje probíhají na egyptském Sinajském poloostrově, posilují teroristické skupiny v Africe, ale největší nárůst militantů zaznamenává Libye. Expanze islamictů jet realitou. Dokud bude mocně podporována monarchiemi Perského zálivu, bude velmi těžké ji zastavit.

Bývalý vysoce postavený úředník CIA Michael Morrell odhaduje, že se radikálové připravují v Libyi k bleskové válce, jako tomu bylo v roce 2014 v Iráku. „V současnosti rozšiřují kontrolované území, a zahraniční bojovníci se přesunují do Libye. Nedivil bych se, kdyby jsme se ráno probudili a Daesh měl obsazenou velkou část Libye. Stejný druh bleskové války v menším měřítku, který jsme už viděli v Iráku,“ prohlásil Morrell. Odhaduje se, že v Libyi je už nejméně 5000 militantů a jejich počet rychle roste.

Pro teroristy je Libye lákavá z několika důvodů. Africký „chalifát“ je blízko Evropy, z libyjské pouště se dostanete do řady afrických zemí, a hlavně si Daesh v této bohaté zemi s obrovskými zásobami ropy může kompenzovat finanční ztráty z Iráku a Sýrie. Pravděpodobnému scénáři bleskového nástupu islamistů napomáhá chaos, který v Libyi panuje po zavraždění Muamara Kaddáfího. Chaos, jehož viníkem je ve velké míře západní svět, který se bude muset rozhodnut co je pro něj přednější. Jestli světovláda pod taktovkou USA a jejich posluhovačů EU, Japonska a dalších, a nebo porážka civilizace ze strany Al Kajdy, Daesh a jejich zvrácené ideologie. Na dvou židlích se dlouho sedět nedá.

Komentáře

komentářů

TOPlist