Daesh ofenzíva v Deir Ezzor City skončí katastrofou

Jedné z nejrozsáhlejších ofenziv Daesh (Islámský stát) proti obklíčené vládní enklávě okolo hlavního města provincie Deir Ez-Zor zřejmě dochází dech. Opakující se útoky islamistů na pozice vládních sil se v posledních týdnech opakovaly se železnou pravidelností. Ve městě a jeho okolí žije pod ochranou syrské armády okolo 200 000 obyvatel. Ruská letadla shazují zásoby, munici, léky a další potřeby pro obyvatele města.

Hlavní město provincie a především jeho část podél západního břehu řeky Eufrat byly vystaveny těžkým útokům islamistů. Letecké útoky na ropná zařízení a pašerácké kolony donutily část militantů z Daesh ustoupit z pouštních oblastí a stáhli se právě k Deir Ez-Zor. Vznikla zde síla schopná větší ofenzivy. Po útoku 30 sebevražedných atentátníků a následnému těžkému útoku obrněnou technikou se podařilo islamistům před dvěma týdny prolomit v některých místech obranu. Od té doby se vládní jednotky snaží konsolidovat frontu a získaly zpět část ztraceného území.

Syrské a ruské letectvo narušuje pozice islamistů a jejich zásobovací konvoje. Klíčová je pro oblasti a města letecká vojenská základna. Odtud startují syrské bombardéry, sem ruská dopravní letadla shazují humanitární zásilky. Za posledních 14 dní to je už více jak 200 tun nákladu. Právě u Deir Ez-Zor se vyznamenali příslušníci syrské 104. výsadkové brigády. Zastavili nástup islamistů a jsou bojovou silou, která je vytlačuje z obsazeného území. Jen za posledních 72 hodin zabili více než 110 islamistů z Čečenska, Pákistánu, Maroka a Tunisu. Obrovské ztráty Daesh na lidech i technice se postupně projevují na slábnoucí intenzitě útoků. Ofenziva, která měla ukázat sílu Daesh po sérii porážek se tak pomalu, ale jistě, blíží ke svému závěru.

Komentáře

komentářů

TOPlist