Čínský jüan může získat status rezervní měny už v roce 2016

Představitelé Mezinárodního měnového fondu naznačili čínský úřadům, že jüan bude brzy zařazen do skupiny rezervních měn, informuje agentura Bloomberg.

Čínští představitelé, kteří si přáli zůstat v anonymitě, řekli tiskové agentuře, že Peking již připravuje „vítězné prohlášení“, protože získané signály v průběhu jednání s MMF byly jednoznačné.

Dříve představenstvo MMF prodloužilo o jeden rok platnost stávajícího koše rezervních měn. Proto v případě kladného rozhodnutí o jüanu, na zasedání v listopadu, může čínská měna získat status rezervní měny už v říjnu 2016.

V současné době se jüan ve světě již velmi široce používá finančními institucemi jako rezervní měna a po oficiálním zařazení jüanu do skupiny rezervních měn může podíl čínské měny ve světových rezervách narůst mnohem výše než podíl libry a japonského jenu. Podle Merrill Lynch, centrální banky po celém světě v současnosti nakoupily čínské dluhopisy za více než 80 miliard dolarů, což přivedlo jüan mezi sedm reálném světových rezervních měn.

Mezinárodní měnový fond reviduje systém SDR každých pět let. V současné době do koše rezervních měn patří americký dolar, euro, libra šterlinků a japonský jen. Stejné měny se podle údajů SWIFT používají nejvíce i v mezinárodních platbách.

Photo by upton

Komentáře

komentářů

Photo by uptonPhoto by upton
TOPlist