Čínské letectvo se zřejmě zapojí do bojů v Sýrii : významná posila ve válce proti terorismu

Podle agentury FARS zkoumala v minulých dnech čínská vojenská delegace na návštěvě Damašku možnost nasadit v Sýrii určitý počet bitevních letounů. Ředitel čínského Úřadu pro mezinárodní vojenskou spolupráci Ústřední vojenské komise, Guan Youfei jednal se syrským ministrem obrany Fahadem Jassimem al-Freijem. Čínská generalita se zajímala především o bombardování pozic džihádistů v oblasti Aleppo. Podle amerických zpravodajců chtějí Číňané zahájit bombardování pozic Jeish al-Islami al-Turkistani, kde působí více než 3000 ujgurských militantů.

Mezi Pekingem a Damaškem proběhla diskuze o tom, že čínská armáda bude poskytovat do Sýtie humanitární pomoc, lékařský personál, a dojde k dalšímu nasazení čínských instruktorů a vojenských poradců. Vedle tréninku syrských jednotek v Sýrii bude Peking cvičit syrský vojenský a zdravotnický personál i na svém území. „Čínská a syrská armáda mají tradičně přátelské vztahy, a čínská armáda chce výrazněji posílit spolupráci se syrskou armádou,“ řekl Guan Youfei.

Čína dlouhodobě podporovala syrskou vládu, ale dosud zastávala spíše zdrženlivější postoj. Lze předpokládat, že širší zapojení čínských vzdušných sil a vojenských poradců může významně ovlivnit situaci nejen vojenskou, ale i v oblasti mezinárodní politiky. Podle analytiků může Peking svou účastí kompenzovat částečné stažení ruských leteckých sil, které bylo podle některých vojenských expertů předčasným, ale důležitým politickým gestem.

Komentáře

komentářů

J-11
TOPlist