Čínská vláda dovolila všem rodinám dvě děti

Čínská vláda přijala rozhodnutí, kterým se zříká politiky jedna rodina – jedno dítě. Nově dovoluje dvě děti všem rodinám. Rozhodnutí bylo přijato na zasedání komunistické strany v Pekingu.

Vedení strany rovněž informovalo, že je připraveno přijmou opatření k boji se stárnoucí populací a do roku 2020 skončit s chudobou v zemi. Kromě toho vláda předá řadu státních aktiv do správy penzijních fondů, informuje Xinhua.

Pravidlo o Jedna rodina – jedno dítě, bylo přijato v roce 1979 a fungovalo pro většinu rodin v zemi, s výjimkou zástupců určitých etnických skupin a regionů. V roce 2013 úřady uvolnili tento princip tím, že umožnily rodinám, v nichž alespoň jeden z rodičů byl jedináček, mít druhé dítě. Přesto se s použitím takového opatření nepodařilo dosáhnout plánovaného zvýšení porodnosti o 2 miliony lidí ročně.

Očekává se, že změny ve státní rodinné politice podpoří hospodářství a bude řešit problém stárnoucí populace Číny. V období 2013-2014 počet obyvatel v produktivním věku klesl o 3,7 milionů lidí.

Reakcí na tuto novinku byl ve čtvrtek růst ceny akcií evropských výrobců dětských potravin Danone SA a Nestle SA o 2,4% a 0,4%. Tyto společnosti mají přibližně 7% tržeb z čínského trhu, jehož objem se odhaduje na 19 miliard $. Akcie americké Mead Johnson, která má jednu třetinu tržeb z Číny, v průběhu elektronického obchodování v New Yorku vzrostly o 5,3% ceny.

Photo by joshDubya

Komentáře

komentářů

Photo by joshDubya
TOPlist