Čína úspěšně otestovala hyperzvukový letoun

Rychlostí překonal všechny současné nadzvukové letouny, včetně amerického strategického SR-71 „Černý drozd“, uvádí agentura TASS.

„Toto byl první zkušební let letounu s hyperzvukovou rychlostí, a zakončil se plným úspěchem“, řekl čínský vojenský expert Lu Sjaodun ve vysílání satelitní televize provincie Chu-pej.

Za hyperzvukový se považuje stroj s rychlostí minimálně 5 Machů, tj. pětinásobně převyšující rychlost zvuku.

„V USA se už dlouho zabývají vývojem hyperzvukového letounu nového pokolení, který dokáže dostihnout rychlost 5M, ale prozatím tyto plány zůstávají na papíře. Pro tentokrát se dá říci, že Čína předčila všechna očekávání pozorovatelů“, řekl Lu Sjaodun.

Podle experta bylo pro realizaci tohoto projektu nezbytné ovládnout technologii hyperzvukového reaktivního motoru, který dosud nebyl v žádné zemi světa, a současně vytvořit nové odolné, lehké a ohnivzdorné materiály, způsobilé vydržet vysoké teploty kterým je hyperzvukový letoun vystaven.

Lu Sjaoden poznamenal, že hyperzvukové letouny jsou schopné úspěšně překonávat současné systému protivzdušné obrany, protože se výrazně zkracuje doba letu a protivzdušná obrana protivníka nestihne reagovat a navést rakety na hyperzvukové zařízení. Jednou z perspektivních sfér využití hyperzvukových letounů může být vojenská rozvědka.

Komentáře

komentářů

4092355
TOPlist