Čečenské speciální jednotky shromažďují informace na území kontrolovaném islamisty

Ruské speciální síly v podobě čečenských rozvědčíků se infiltrovaly do struktur Daesh – Islámského státu a dalších militantních islamistických organizací. Podávají ruskému velení neocenitelné zpravodajské informace. Vedle souřadnic pro bombardování cílů, jde i o zpravodajské informace o struktuře velení, celkové situaci a morálce v jednotlivých teroristických skupinách, jejich vybavení a další zásadní poznatky.

Čečenský prezident Ramzam Kadyrov, který je loajální Kremlu a Vladimiru Putinovi řekl, že své bojovníky poslal do krizových situací už na začátku syrského konfliktu. Čečencům se podařilo vytvořit rozsáhlou špionážní síť hluboko ve strukturách Daesh a na rozsáhlém území pod kontrolou militantů.

„Nejlepší bojovníci Čečenska byli vysláni do Sýrie ke shromažďování informací o struktuře a počtech ozbrojenců“, řekl Kadyrov pro ruskou televizní stanici Kanal 1 a dodal, že „díky jejich agenturní práci ruské letectvo úspěšně zničilo teroristické základny v Sýrii. Když se teroristé rozhodli přejmenovat na Islámský stát, věděl jsem to téměř okamžitě.“

Právě do hornatých oblastí severní Sýrie se uchýlilo po kavkazských válkách množství islamistů. Včetně několika tisíc Čečenců, podporovaných Tureckem, kteří odmítli mírovou dohodu s ruskou vládou. Právě tito Čečenci jsou hlavním nebezpečím pro Rusko, protože by se mohli vrátit na Kavkaz a zahájit zde znovu teroristickou činnost. Tomu se snaží zabránit jak ruské a čečenské speciální jednotky, tak ruské letectvo.

Čečensko dostalo velkou míru autonomie, Moskva pomohla ekonomicky obnovit čečenskou ekonomiku a válkou poškozená města. Podpora ruské politice a Vladimiru Putinovi je v Čečensku na vysoké úrovni a sám Ramzam Kadyrov bývá označován za jednoho z nejspolehlivějších Putinových stoupenců.

Na videu záběry z výcvikového protiteroristického střediska čečenských speciálních sil:

Komentáře

komentářů

TOPlist