Částečné stažení ruských vojsk ze Sýrie : Nový tah ruských stratégů

Příkaz prezidenta Putina o vyvedení části ruského kontingentu ze Sýrie je naprosto nečekaný. Rozvířil média i sociální sítě a bude mít i dopad na mezinárodní politické scéně. Podle reakcí Bílého domu jde o další naprosto nepředvídatelný ruský tah. Co se skrývá v pozadí? Pokusíme se poodhalit motivy a pozadí ruského strategického tahu.

Načasování tohoto kroku souvisí se zahájením mírových jednání v Ženevě. Ruská strana ukázala, že jejím hlavním zájmem je mír a že se nenechá vtáhnout do velkého ozbrojeného konfliktu se sunitským světem. Je to významné gesto dobré vůle a současně dává najevo, že syrská armáda a její spojenci jsou schopni situaci zvládnout. Pro syrskou armádu je důležitá především vzdušná nadvláda a nebe uzavřené nepřátelským letadlům. A to naprosto dostatečně zajistí čtyři Su-35, komplex S-400 a systémy Pancíř.

Z vojenského hlediska ruský kontingent splnil svoje hlavní úkoly. Snížení intenzity leteckých úderů bylo odsouhlaseno se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Infrastruktura teroristů Daesh a Al Kajdy byla z velké části zničena. Rusům se mimo toho aktuálně podařilo prosadit oficiální účast Kurdů na mírovém procesu a vyjednat usmíření vlády s více než 40 ozbrojenými skupinami. Po zahájení příměří v Sýrii prudce klesla míra násilí a vládní jednotky se zaměřily na Al Kajdu a Daesh.

Preventivní snížení napětí staví do velmi nevýhodné pozice i Turecko a Saúdskou Arábii, mající zájem naopak na co největším vyostření konfliktu, a o vstup svých vojsk na syrské území. Pokud mírová jednání dospějí do zdárného konce, přijdou Saúdi a Osmani o své prodloužené paže. Likvidace Al Kajdy a Daesh bude potom jen otázkou času. Stejně jako budou otázkou času důsledky tohoto konfliktu pro tyto sponzory teroristů. Největším poraženým syrského konfliktu se zřejmě stane samo Turecko.

Dvě ruské vojenské základny, námořní a letecká, budou nadále dohlížet na dodržování příměří. Vojenští poradci zůstávají na svých místech, stejně jako ruští dobrovolníci – „Severní vítr“. V případě potřeby je návrat ruských sil do předem vybudovaných pozic otázkou chvíle. Navíc byla v regionu v poslední době výrazně posílena skupina ruských vojsk v Arménii, což může významně zchladit horké turecké hlavy.

Oslabení pozice syrské vládní armády se neočekává. Dodávky moderní ruské vojenské techniky významně změnily poměr sil ve prospěch provládních jednotek. Vojensko technické dodávky budou nadále probíhat v plném objemu. Syrské letectvo dostává velkou dávku modernizovaných bojových letounů, které se výtečně osvědčily. V rukou zkušených syrských pilotů půjde o velmi mocnou zbraň.

Rusko a USA čekají důležitá politická jednání. Silné gesto dobré vůle se hodí. Ale co je možná ještě důležitější, Rusko ukázalo, že chová jako spolehlivý a neagresivní partner, schopný dodržovat dohody. Oproti Turecku, které je nekontrolovatelným „spojencem“ USA, začínají Rusové v některých kruzích v USA získávat respekt a podporu.

Rusofobní propaganda na téma „Rusko žene syrské uprchlíky do Evropy“ se nečekaně zasekává. Stejně jako celá mediální strategie na zpracování syrského konfliktu. Za připomenutí stojí, že příliv migrantů do Evropy započal devět měsíců před zahájením ruské vzdušné kampaně v Sýrii. Přesto evropští politici za primárního viníka označili Rusko a to hned po zahájení ruských operací.

Stejně tak padá další propagandistický pilíř zaměřený na ruské obyvatelstvo. Prezident Obama jej formuloval v tom smyslu, že přes krvácející ruské vojáky chce Putin demonstrovat svou sílu, ale nakonec stejně utone v syrské bažině. Akcent na dlouholetou afghánskou válku a její následky měl rozkolísat pevnou podporu Rusů své vládě. Nynní už vidíme, že Rusko neuvízne v bažině. Nepůjde o letitý, krvavý a nákladný konflikt, a ruská opozice už nebude za západní peníze dokola omílat téma „za koho tam bojujeme a utrácíme miliony“.

Rusko ukázalo svoji sílu. Řízené střely Kalibr, nové bojové letouny, ponorky, komplex S-400, systémy radiotechnického boje, tanky T-90A, robotické systémy, bezpilotní letouny a další moderní vybavení. Ukázalo i neuvěřitelnou efektivitu. Jako vzkaz světovým jestřábům to stačilo a výsledky jsou excelentní. Teď Rusko ukazuje svůj silný zájem na míru, a vůli prosadit jej.

Komentáře

komentářů

strateg
TOPlist