Cameron nesmí bombardovat Sýrii, poslanci mu připoměli mezinárodní právo

Postoj britských zákonodárců znemožňuje rozšíření účasti ozbrojených sil Spojeného království proti Islámskému státu na Blízkém východě. Premiér David Cameron obhajoval, aby kromě účasti v bombardování pozice Islámského státu v Iráku, mohli Britové provádět operace i v Sýrii. K tomu ovšem potřeboval souhlas Parlamentu.

Předseda Výboru pro zahraniční věci, Cameronův kolega z Konzervativní strany Crispin Blunt řekl, že je znepokojen skutečností, že by takové rozhodnutí bylo přijato bez existence dlouhodobého plánu pro vítězství nad Islámským státem a ukončení občanské války. Podle něj nebudou podobné kroky z vojenského hlediska rozhodující.

Ve zprávě zveřejněné výborem se naznačuje, že ruský zásah do konfliktu na podporu vlády syrského prezidenta Bašára Asada „dále komplikuje jakoukoliv britskou politiku vůči Sýrii“. Podle mínění zákonodárců, bez „odsouhlasené mezinárodní strategie“, jejímž cílem je ukončení občanské války v Sýrii, nemá smysl cokoliv dělat.

Výbor uvedl, že vláda by měla odpovědět na základní otázky o navrhovaných leteckých úderech – včetně jejich zákonnosti, vzhledem k tomu, že schválení OSN nebude. Takže je třeba věnovat pozornost tomu, zda-li tato opatření budou mít podporu zemí regionu, včetně Turecka, Íránu, Saúdské Arábii a Iráku.

V souvislosti s tím výbor doporučil vůbec neprojednávat otázku rozšíření britského vojenského zapojení na Blízkém východě na jednání Dolní sněmovny Parlamentu.

Opozice zastoupená Labouristickou stranou a jejím novým vůdcem Jeremym Corbinem vyjádřila silný nesouhlas s iniciativami Camerona ohledně Sýrie. Premiér nemohl potlačit ani odpor v řadách jeho vlastní strany, uvádí The Times. Vzhledem k tomu, že toryové mají většinu pouze 12 hlasů, opustil Cameron tuto myšlenku, protože schválení iniciativy premiéra při takovém rozložení sil není vůbec jisté.

Komentáře

komentářů

útok
TOPlist