CALEXIT : V Kalifornii byla oficiálně zahájena kampaň za oddělení od USA

Ministr vnitřních věcí Kalifornie oficiálně povolil zahájit sběr podpisů pro kampaň za oddělení státu Kalifornie od USA. Den 28. leden 2017 se může stát historickým datem, které může stát na počátku oficiálního procesu vystoupení Kalifornie z unie. K úspěchu potřebují separatisté dosáhnout vítězství při změně dvou bodů ústavy. Odmítnout, že stát je neoddělitelnou součástí USA, a že americká ústava je hlavním zákonem.

Během následujících 180 dní musí zastánci Calexitu nasbírat podpisy 8% obyvatel Kalifornie, což je přibližně 585 407 lidí. Kalifornie je nejlidnatější a ekonomicky velmi rozvinutý stát USA a třetí největší z hlediska velikosti území. V celé řadě ukazatelů je na tom lépe, než většina suverénních států světa.

V případě úspěchu by Kaliforňané nejprve hlasovali v listopadu 2018 o změně ústavy a následné referendum o vystoupení by se mohlo konat už na jaře 2019. Pro referendum je potřebná nadpoloviční účast voličů a z nich musí být alespoň 55% pro změny. Pro zajímavost, od obyvatel Kalifornie měl ve volbách podporu Donalda Trumpa 31,5% a Hillary Clintonová získala 61,5% hlasů.

Petiční listy a program separatistů je možné vidět na stránce www.yescalifornia.org .

Yes California

Komentáře

komentářů

TOPlist