Bleskovka : MMF zařadil čínský jüan do koše rezervních měn

Mezinárodní měnový fond zahrnul čínskou měnu do skupiny rezervních měn (SDR). Uvedla to na tiskové konferenci výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová.

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dne 1. října 2016. Lagardeová současně odmítla určit hodnotu jüanu v koši měn. V předběžné červencové zprávě ekonomů MMF byla váha jüana oceňována v rozpětí 14-16%.

Rozhodnutí výkonné rady přidat jüan do SDR je významný mezník v integraci čínské ekonomiky do globálního finančního systému. Je to také uznání úspěchů čínských úřadů v provádění reforem měnového a finančního systému země v posledních letech. Nyní jüan splňuje standardy volně použitelných měn. Koš SDR, včetně jüanu, nejlépe odráží globální ekonomiku.

V tiskové zprávě MMF se uvádí, že technická zpráva bude zveřejněna v nejbližší době.
V srpnu MMF prodloužila platnost SDR v jeho současné podobě na prvních devět měsíců, od 1. ledna do 30. září 2016, aby dal účastníkům systému čas na přizpůsobení v souvislosti se zavedením jüanu do systému.

Bez ohledu na dnešní rozhodnutí MMF rozhodla podle Rusvesny o přijmutí jüanu do koše rezervních měn už před několika dny ruská centrální banka. Pro čínskou i světovou ekonomiku je rozhodnutí MMF významnou ekonomicko-finanční událostí s širokým dopadem i na politickou scénu. Dosud byly v SDR zastoupeny pouze americký dollar, euro, Libra šterlinků a Japonský jen, tj. měny „západního bloku“. Čínský jüan se tak stává dalším nástrojem posilujícícm ideu budoucího multipolárního uspořádání světa.

Photo by upton

Komentáře

komentářů

Photo by upton
TOPlist