Blackwater ztratil v Jemenu 14 žoldáků

Nechvalně proslulá soukromá americká agentura Blackwater přišla v jemenské provincii Taiz o 14 svých žoldnéřů. Při útoku jemenské armády zahynul i jejich velitel, mexičan Macias Baiknebah. Blackwater utrpěl ztráty při boji o vojenskou základnu al-Amri, v blízkosti mořské úžiny Bab al-Mandab. Mezi zabitými žoldáky byli občané Velké Británie, Francie, Austrálie, Kolumbie a Mexika.

Blackwater je součástí vojenské koalice, kterou vede Saúdská Arábie proti mnohme chudšímu Jemenu. Saúdi napadli Jemen svévolně bez mandátu OSN a snaží se dosadit do čela země uprchlého prezidenta Hadího. Ten byl svržen lidovým povstáním a na stranu povstalců se přidala i větší část jemenské armády. Saúdům se postup zcela nedaří, zato jemenská armáda během protiútoku obsadila už část saúdsko-arabského území a obsazuje postupně vojenské základny. V průběhu konfliktu který trvá už několik měsíců potopili Jemenci koalici minimálně 5 válečných plavidel.

Arabská koalice válčící proti Jemenu má velké ztráty a zaznamenala vážnou trhlinu když se stáhla vojska SAE (Spojené Arabské Emiráty). SAE místo svých vojáků poslala do bojů právě nájemné bojovníky. Jak uvedl jemenský armádní mluvčí Sharaf Luqman, vedle již zmíněných se účastní okupace Jemenu podivuhodná směsice militantů ze Súdánu, Eritrei, Argentiny, Čile, Salvadoru, příslušníci některých kmenů, a členové teroristických organizací Al Kajda, An-Nusra nebo Daesh, kteří odešli ze Sýrie.

Komentáře

komentářů

blackwater
TOPlist