Blackwater utrpěl v Jemenu těžké ztráty a uvažuje o stažení z bojů

Nechvalně proslulá bezpečnostní firma Blackwater (dnes nazývaný Academi právě kvůli skandálnímu renomé), trpí v Jemenu citelné ztráty. Blackwater dodávající žoldáky do nejrůznějších konfliktů, a je proslavený především díky zvěrstvům na civilistech v Afghánistánu a Iráku. V boji proti ozbrojeným protivník nevyznamenal. Odhaduje se, že počet mrtvých příslušníků Blacwater v Jemenu dosáhl už několika stovek žoldáků.

Žoldáky najala arabská koalice vedená Saúdskou Arábií v jejich okupačním tažení proti Jemenu. Především SAE, která po prvních ztrátách stáhla svoje vojáky a nahradila je žoldáky. Podle portálu Sahafa24 patří 49% firmy členům vládnoucích rodin v SAE.

Agresivní vojenskou kampaní chtějí Saúdové dosadit do čela země uprchlého prezidenta, který byl svržen lidovým povstáním. Domácí Hutíové, revoluční milice a jemenská armáda, která se přidala na jejich stranu, vzdorují mnohem lépe vyzbrojenému a nesrovnatelně bohatšímu sousedovi, Saúdské Arábii. Jemen je jednou z nejchudších zemí světa a přesto se dokáže efektivně bránit. Během svých protiútoků proti agresorovi obsadil už i část příhraničního území Saúdské Arábie.

Poslední ranou pro Blackwater je smrt jejich šéfa v Jemenu. Při raketovém útoku na Saúdskou leteckou základnu zahynul plukovník Nicholas Petros spolu se skupinou žoldáků. Při útoku raketou Točka byly zničeny i vrtulníky Apache, stíhačky Typhoon a sklad zbraní. Jemenci využívají raketové útoky velmi efektivně nejen proti pozemním cílům, ale podařilo se jim protilodními raketami potopit už 11 lodí saúdské koalice. V úterý Blackwater rozhodl o stažení jednotek z fronty u Al Amri v provincii Taiz a zvažují ukončení celé mise a evakuaci svých zaměstnanců.

Komentáře

komentářů

žoldáci
TOPlist