Bitva o Palmyru vrcholí : Sokoli Pouště se zajatci nepočítají

Tvrdé boje na předměstí Palmyry mezi Daesh (Islámský stát) a provládními jednotkami vstupují do rozhodující fáze. Ze strany vládních sil se útoku na toto strategicky významné město účastní elitní jednotky. Syrská námořní pěchota, elitní Tygří síly, speciální jednotky Hizballáhu, tvrdí Sokoli pouště, irácké dobrovolnické milice a ze vzduchu je podporují ruské bitevní letouny a vrtulníky.

Připomeňme si dosavadní průběh bitvy. Vojenská operace zaměřená na osvobození Palmyry byla zahájena 7. března. Teroristé měli téměř rok času na přípravu velmi promyšlené a důkladné obrany. Vytvořili několika linií odporu, připravili si dostatečné množství zbraní (včetně těžkých), munice, zásoby a před zahájením vládní ofenzivy i v jejím průběhu neustále doplňovali posily.

Útok na Palmyru do značné míry urychlilo příměří mezi opozicí a syrskou vládou. Posily přisunuté k Palmyře zrychlily nástup a jeho sílu. Před několika dny dorazilo přes tisíc příslušníků syrské námořní pěchoty a početní stav vládních jednotek stoupl na 5 až 5,5 tisíce vojáků. Ruské a syrské letectvo odřízli následně město od zásobování a posil. Znovu se zde osvědčila stará dobrá ruská taktika, obklíčit, vyčerpat a zničit.

První obranná linie byla vybudována daleko před Palmyrou, další v horách kolem Palmyry, třetí linie byla vedena přes antické lomy a archeologická naleziště a poslední linií se stalo město Palmyra, její předměstí a sady. Prolomení horského opevnění bylo velmi složité a časově velmi náročné. Vládní jednotky se střídavým úspěchem postupovaly systematicky po horských hřebenech, až obklíčili Palmyru ze tří směrů.

syrské vládní jednotky

Jakmile padly okolní vesnice a opěrné body v horách, zaútočily vládní síly na Katarskou vilu a nedalekou křižovatku hlavních silnic, která má strategický význam pro zásobování. Katarská vila byla Daesh přebudována na výcvikový tábor a její obsazení bylo pro teroristy další těžkou ranou. Následoval útok na sady kolem města, kde se vyznamenaly ruští piloti bombardérů a vrtulníků.

Dnes přišlo několik výborných zpráv. Nejprve byla obsazena věznice, která leží už přímo ve městě a byla jedním z prvních cílů Daesh, když 21. května 2015 obsadil město. Potom bylo obsazeno několik bloků domů a navečer padlo do vládních rukou letiště. Odpoledne zřejmě výsadkové jednotky odřízly poslední ústupovou cestu z města. V této chvíli už se vedou boje v centru města a obrana Daesh se rozpadá.

Význam probíhající bitvy je naprosto zásadní. Obsazení Palmyry bude pro Daesh znamenat ztrátu zhruba 20% syrského území a oblastní s ložisky ropy a zemního plynu. Otevře se možnost postupu na obklíčenou enklávu Deir Ez-Zor a hlavně to bude obrovská morální vzpruha pro syrský národ. Osvobození Palmyry bude nejdůležitějším vítězstvím vládních jednotek od začátku ruské vojenské operace v Sýrii.

Některé zajímavosti této bitvy

Důležitou silou v boji o pouštní město jsou Sokoli pouště. Většina příslušníků těchto jednotek přišla o členy svých rodin. Jejich statečnost v boji, nesmiřitelnost s teroristy a neúnavná snaha o jejich likvidaci z nich dělá velmi obávanou sílu. Účastní se nejtěžších úkolů, zvláštních operací a neočekává se od nich že budou brát zajatce. Podle jednoho z příslušníků těchto jednotek je pro ně wahabismus jednosměrnou jízdenkou do pekla.

Syrská armáda se na rozdíl od teroristů snaží co nejvíce omezit škody na historickém fondu města. Proto využívají u těžkých zbraní nové ruské naváděcí a zaměřovací systémy, které vysoce zpřesňují střelbu. Zajímavý je i fakt, že syrská rozvědka a její agentura ve městě předává velmi přesné souřadnice nepřátelských postavení, které využívá i ruské letectvo. Opět významně pomáhá ruská komunikační a zpravodajská technika.

Současně s útokem na Palmyru se vede útok na Al-Qaryatayn, který byl dlouho předsunutou pevností první obranné linie džihádistů. Džihádisté nemohou poslat na pomoc posily do Palmyry, protože sami stojí před další porážkou.

Daesh hromadně nasazuje sebevražedné atentátníky s obrněnými vozidly napěchovanými výbušninami. Absolutní většina těchto útoků ovšem končí neúspěchem díky řízeným ruským protitankovým raketám Kornet.

Do operace na osvobození Palmyry jsou už oficiálně zapojeny jednotky ruských Specnaz, které mimo navádění bombardérů plní i další specifické úkoly. Tito skuteční profesionálové s prvotřídním výcvikem jsou pro tuto operaci stejně důležití jako ruské bitevní letouny.

ruské speciální síly

Komentáře

komentářů

Palmyra útok
TOPlist