Bitva o Aleppo : přichází matka všech syrských bitev

Syrská armáda spolu s milicemi, Hizballáhem a ruským letectvem zahájila operaci k prolomení blokády měst Nubl a Zachra. Během následujících hodin dojde zřejmě k osvobození další obklíčené laojalistické enklávy na severu Sýrie. Okolo 35.000 obyvatel a obránců dvou šíitských měst úspěšně vzdorovalo islamistům z Al Kajdy od roku 2012.

Pro vládu a prezidenta Bašara Asada bude prolomení blokády dalším rozhodujícím vítězstvím. Vedle osvobození věrných měst se podaří uzavřít hlavní zásobovací tepnu z Turecka, které poskytuje militantním islamistům otevřenou podporu. Skončí tak nepřetržitý proud dodávek zbraní, posil a zásob z Turecka do Alepa. Islamisté se tak ocitnou ve velmi složité materiální pozici.

4. mechanizovaná divize syrské armády a příslušníci Hizballáhu jsou pouhé 2 kilometry od pozic vládních jednotek bránících města Nubl a Zachra. Obránci měst rovněž nezaháleli. Zaútočili na islamisty ze západu a obsazují vesnici Bajanun. Probíhající boje jsou velmi tvrdé, protože se prolomení blokády pokoušejí zabránit čerstvé posily islamistů, mířící do obcí Rityan a Tal Muarasat. Jejich snahu ovšem silně narušuje ruské letectvo, které neúnavně bombarduje přístupové cesty a obranné linie islamistů. Jen během prvního dne operace ruští letcí provedli přes 200 leteckých útoků na postavení militantů, včetně nočních náletů. Rozpadly se obranné linie, byla zničena kontrolní a řídící centra protivníka. Rozvědka potvrdila smrt mnoha zkušených teroristických velitelů, což se projeví plně už v následujících dnech.

Prolomení blokády umožní vládním silám zahájit závěrečnou fázi operace na úplné obklíčení islamistů v části Alepa, rozšíření bezpečnostního koridoru kolem města a postupné ovládnutí zbytku Alepa. Bitva o Aleppo je pozorovateli nazývána matkou všech bitev. Je zřejmé že kdo ovládne Alepo, ovládne sever Sýrie a díky tomu zřejmě vyhraje i celou válku. Matka všech bitev už brzy vstoupí do rozhodující fáze.

Komentáře

komentářů

TOPlist