Arabské jaro stálo země regionu přes 830 miliard dolarů

Ztráty, které přineslo zemím Blízkého východu a severní Afriky tzv. Arabské jaro, činí 833,7 miliardy dolarů. Účet za pokus o implementaci demokracie vystavilo Arabské strategické fórum, které probíhá v Dubaji.

Podle dokumentu pod názvem „Cena Arabského jara“, který byl zveřejněn na fóru, větší část těchto ztrát představuje zničená infrastruktura a přímé škody na HDP (461 miliard a 289 miliard dolarů). Kromě toho se ocenila ztráta finančních trhů, pokles zahraničních investic a zisků z cestovního ruchu, a také náklady na uprchlíky.

„Bez ohledu na to, zda souhlasíme s „Arabským jarem“ nebo ne, je důležité podívat se na to v civilizačním a historickém kontextu. Vedlo k prudkému zabrždění v rozvoji regionu, ztrátě obrovského množství hospodářských příležitostí a zničení infrastruktury, do jejíž výstavby národy investovaly po celá desetiletí a dokonce staletí“, řekl předseda fóra, ministr Rady ministrů Spojených arabských emirátů Mohammed bin Abdullah al-Gergaui.

Podle údajů zpracovatele dokumentu bylo 1,34 milionů lidí v regionu zabito nebo zraněno v důsledku násilí, vojenských akcí a teroristických aktivit doprovázejících „Arabské jaro“. Asi 14,4 milionu lidí se stalo uprchlíky.

18.prosince uplyne pět let od začátku transformačního procesu v arabském světě. Na vlně masových protestů se konaly převraty v Tunisku, Egyptě, Jemenu, revoluce v království Bahrajn, a lidová vystoupení v dalších zemích regionu. Ne bez zásahu vnějších sil se zhroutil i režim Muammara Kaddáfího v Libyi.

Komentáře

komentářů

TOPlist