Američtí generálové chtějí překreslit mapu Blízkého východu

Hlavním cílem navrhovaného plánu  je vytvoření podmínek pro udržení amerického vlivu v této strategické oblasti. Vytvořením nových konfliktních zón v Euroasii dojde k oslabení současných států a rozdrobení moci v neklidné oblasti mezi více subjektů. Vzniklý chaos a kritické situace bude možné finálně řešit pouze za použití vnějších sil.

Američtí stratégové uvažují o rozdělení Iráku a  Sýrie do několika států. Součástí plánu je i vznik samostatného Kurdistánu a Balúčistánu a dalších nových státních útvarů. Rozsáhlé překreslení hranic a územní ztráty by ovšem měly postihout i současné americké spojence jako jsou Turecko nebo Saúdská Arábie.

Toto prohlášení bylo učiněno na  konferenci speciálních služeb v  Washingtonu. Vytvoření napětí na euroasijském kontinentu má několik strategických rovin, především ovšem posílení role USA jakožto poslední rozhodovací instancš ve vytvořených konfliktních oblastech. Myšlenku o rozdělení Iráku prezentoval veřejně v polovině srpna i generál Ray Odierno, který odcházel z postu náčelníka štábu pozemních sil americké armády.

Komentáře

komentářů

blizky_vychod
TOPlist