Americkou nadvládu nad Irákem možná brzy ukončí Rusové

Irák čeká do konce měsíce hlasování o tom, zda by měla země požádat Rusko o podporu v boji proti Islámskému státu (IS). Návrh má podporu významné části poslanců vládní koalice. V případě úspěšného přijetí může mít akce iráckých zákonodárců dalekosáhlé důsledky. Američané už dali najevo slovy předsedy Sboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA Josepha Dunforda, že v takovém případě stáhnout svoji podporu Iráku.

V Iráku sílí hlasy po vyloučení USA z antiteroristické kamapně, protože jejich výkon je špatný. Al-Ansari, který je sekretářem vlivné organizace Badr, prohlásil: „To co udělala mezinárodní koalice v boji proti IS v průběhu minulého roku bylo mnohem méně, než čeho dosáhly irácké dobrovolnické jednotky. Americká koalice neudělal nic významného od svého vzniku, útoky nebyly účinné a v některých případech se dokonce zaměřily na irácké dobrovolnické síly.“

V Iráku narůstá popularita koordinačního štábu Sýrie, Iráku, Íránu a Ruska. Zejména díky výsledkům ruských leteckých útoků a pozemní ofenzivě syrské armády, Hizballáhu, Kurdů, iráckých dobrovolnických jednotek a íránských dobrovolníků a instruktorů. Pro USA je vývoj situace tímto směrem hrůzným snem, protože by došlo k vytěsnění amerického vlivu z dalšího regionu Blízkého východu.

Bývalý poradce pro národní bezpečnost ve vládě Núrího Málikího, poslanec Mowaffak Rubaie vlády je přesvědčen že návrh projde velkou většinou. „Letectvo USA nespolupracuje s iráckou federální vládou a s bezpečnostními a ozbrojenými silami, neposkytují veškeré zpravodajské informace o Islámském státu, jejich koncentraci a polních táborech“, a dodal že „z každých 10 letových misí se pouze ve 2 útočí na IS, ve zbývajících 8 se nic neděje“.

Irák v poslední době nakupoval moderní ruské zbraňové systémy. Především těžké raketometné systémy TOS-1 „Solncepek“ a bitevní vrtulníky Mi-28. Podle ruských politických činitelů, je Moskva připravena zvážit případnou oficiální žádost Iráku o pomoc v boji proti Islámskému státu.

Komentáře

komentářů

b23
TOPlist