Alexandr Prochorenko : Důstojník ruského Specnazu, který zahynul jako hrdina v boji o Palmyru

Alexandr Prochorenko (25 let), důstojník jednotek speciálního určení, zahynul při osvobozování města Palmyra. Jak informoval zástupce ruské letecké základny Hmeimim v syrské provincii Latakia, důstojník se při navádění palby na teroristické cíle dostal u Palmyry do obklíčení. Odmítl se vzdát a nechal shodit bomby na svoji pozici, čímž zlikvidoval i a skupinu militantů.

Podle velitele ruských vojsk v Sýrii generálplukovníka Alexandra Dvornikova působí ruské speciální síly v Sýrii s úkolem dorozvědky objektů určených k likvidaci leteckými údery, a naváděním letounů na cíle.

Experti se shodují, že i nejmodernější prostředky kosmického, leteckého nebo jiné formy automatizovaného průzkumu nemohou nahradit člověka. „Automatizované prostředky poskytují koordináty a data, ale i taková data mají svoji specifiku a často jsou potřebné korekce v čase díky měnící se situaci.

Expert z ruské Asociace vojenských politologů, podplukovník v záloze Alexandr Perendžijev vysvětlil: „Problém je v tom, že rozvědčíci, nazveme je tak, fakticky pronikají na území nepřítele a odtud poskytují koordináty cílů, na které je nutné zahájit dělostřeleckou palbu nebo je bombardovat ze vzduchu. Vždy to je nebezpečná profese. Riziko je velmi vysoké, a lidé, kteří to provádějí, jsou si vědomi toho, že mohou přijít o život v každém okamžiku, pokud bude jejich pozice odhalena.“

Zvláště nezbytný je návodčí v podmínkách války na Blízkém východě, kde se militanti naučili dobře schovávat svoje zbraně, techniku i živou sílu. Proti rozvědce ze vzduchu nebo ze satelitu mohou zamaskovat libovolný objekt tak, že nebude buď vůbec vidět, nebo to bude vypadat na obyčejný dům. „Ve skutečnosti tam může být sklad zbraní, velitelské centrum nebo spojovací středisko. Bez člověka, rozvědčíka na zemi, se v takovém případě neobejdete“, zdůraznil.

Podle Perendžijeva je důstojník Prochorenko hrdina. V tomto případě se rozhodl „prodat svůj život co nejdráže“. Navedl palbu na sebe a zničil tak značné síly nepřítele. Expert rovněž objasnil, že podobné sebeobětování není popsáno ve služebních řádech, ale že rozhodnutí přijímají vojáci sami. „Je nepsané pravidlo mezi hrdiny, že se prostě jen tak nedám, nevzdám se. Myslím, že můžeme mluvit zejména o tomto“, doplnil Perendžijev.

Alexandr Prochorenko je šestým ruským vojákem, který zahynul v Sýrii. Dne 17. března prezident Putin odtajnil identitu pátého vojáka, který zahynul během operace ruských sil. Byl jím rovněž návodčí Fedor Žuravlev, který naváděl strategické bombardéry. Další obětí byl 19-ti letý Vadim Kostěnko, který spáchal sebevraždu, protože se s ním rozešla dívka. Dne 24. listopadu 2015 sestřelily turecké stíhačky F-16 ruský bombardér Su-24. Letci se katapultovali, ale Olega Peškova zastřelili teroristé ještě na padáku. Konstantin Murachtin byl zachráněn ruským a syrským Specnazem. Při záchranné operaci na pomoc sestřeleným pilotům zahynul i příslušník námořní pěchoty Alexandr Pozynič. Seznam uzavírá vojenský poradce Ivan Čeremisin, který zahynul 1. února 2016.

Neuvěřitelnou profesionalitu a efektivitu ruských leteckých návodčích a průzkumníků Specnaz jednoznačně potvrzuje počet akcí, kterých se zúčastnili. Od 30. září 2015 provedly vzdušně-kosmické síly Ruské federace téměř 9.500 náletů na nepřátelské cíle. Jedná se o úctyhodný výkon pilotů, údržbářů, průzkumnílů, leteckých návodčích a členů speciálních jednotek. Mimochodem, vrcholem letecké kampaně byl 24. prosinec 2015, kdy ruské letectvo provedlo za jeden den 189 bojových operací.

Letecký návodčí Alexandr Prochorenko, důstojník vojenské rozvědky zahynul jako hrdina. V boji proti středověkému tmářství, násilí a zotročování lidí.

Zdroj: www.vz.ru

Komentáře

komentářů

Alexandr Prochorenko
TOPlist