Admirál Kuzněcov se zapojí do bojů v Sýrii?

K válce v Sýrii zřejmě rychle připravují letadlovou loď Admirál Kuzněcov a bojové letouny Su-35. V pondělí 12. října, provedla skupina ruských bojových letadel a vrtulníků bojujících v Sýrii rekordní počet 88 vzletů.

Zničeno bylo podle oficiálního zástupce ruského Ministerstva obranny, generálmajora Igora Konašenkova, 86 nepřátelských cílů.

Z těchto údajů, lze odvodit dva důležité závěry:

Za prvé: když si uvědomíme, že dnes na letecké základně „Hmeymim“ disponuje Rusko osmnácti frontovými bombardéry Su-34 a Su-24 M, a dvanácti útočnými letouny Su-25, znamená to, že každý útočný letoun skupiny absolvoval za den téměř tři bojové lety.

I kdyby část této štábní statistiky padla na vrtulníky bojové podpory Mi-24P, stále je zatížení ruských pilotů blízko hranice možností. Zvlášť když musejí létat ve dne i v noci. Odpočívat prostě není kdy. Navíc je potřeba lety žádně připravit.

S takovou intenzitou se dá bojovat několik dní, ne více. Déle nevydrží ani lidé ani stroje.

Za druhé: V průměru se ukazuje, že ke zničení jednoho nepřátelského objektu potřebovali ruští piloti udělal jeden bojový let. Ale je nemožné se domnívat, že v Sýrii ruští piloti používat pouze přesné zbraně, jako jsou bomby KAB-250. To prostě není nutné, jestli jak říká generál, mezi cíli byly v pondělí nejen dobře maskované muniční sklady a velitelská střediska islamistů, ale i jednotlivé nákladní vozy a cisterny s pohonnými hmotami. K útoku na takové objekty, aby se zabránilo nezasažení cíle, létají Su-25 obvykle ve dvojicích a používají nejobyčejnější bomby a rakety. Nicméně, jak říká Konašenkov, ke zničení například konvoje banditů v provincii Aleppo byl v pondělí byl poslán pouze jeden ruský útočný letoun. Proč?

Odpověď je jednoduchá. Boje s islamisty se rozvinuly současně v provinciích Rakka, Latakia, Hama, Idlib a Aleppo. Téměř všude se syrská armáda spoléhá především na podporu ruského letectva. A se slzami v očích prosí o zesílení útoků. Nicméně, schopnosti ruské bojové skupiny na základě Hmeymim jsou velmi skromné. Ve skutečnosti odtud létá pouze jeden smíšený letecký pluk. A jedním plukem (i když výsadkovým), jak si pamatujeme, se ministru obrany Pavlu Gračevovi ve své době nepodařilo vzít město Groznyj. Tím spíš, s takovými malými silami vyhrát válku v celé Sýrii.

Co dělat? Podle logiky – jedno ze dvou. Buď bude brzy strhané ruské letectvo nuceno omezit bojovou aktivitu na syrské obloze. A tehdy se začne bojovat tak jako to dělají Američané v této zemi – trochu létat, trochu bombardovat. Rušit infrastruktury gangů, ale nepodaří se jim zasadit rozhodující porážku. Asadova armáda ať si s nimi poradí sama. Nebo, pokud bude opravdu vůle vyhrát, je třeba důrazně posílit v Sýrii letecké síly. Především útočné letectvo. A existují náznaky, že události mohou jít brzy tímto směrem.

Irácké noviny Al-Raid s odkazem na svůj zdroj v mezinárodním koordinačním štábu (Rusko, Sýrie, Írán, Irák) v Bagdádu oznámily senzační novinku. Podle jejich informací ruské velení informovalo spojence v boji proti „Islámskémuý státu“, že bylo přijato rozhodnutí v blízké budoucnosti zvýšit průměrný počet vzletů v Sýrii více než trojnásobně. Z průměrných 60 do 200 za den.

Podle zdroje, „je to minimální požadavek, který zajistí efektivní nástup útočících sil a obsazení strategických cílů.“

Zdroj redakce pokračuje: „První vlna útoků nebylo nic víc než průzkum bojem, na reakce, připravenosti a obranné strategie nepřítele. Nicméně, takový počet letů je naprosto nedostatečný pro přípravu útoku. Aktuální vojenská operace vyžaduje minimálně 200 letů denně k dosažení zadaných cílů. Oblast válečných operací zahrnuje obrovskou oblast v Latakii, Jisr al-Shughour a Aleppo, o celkové ploše více než 20 000 čtverečních kilometrů.

Pro srovnání: Izrael během války v roce 2006 udělal 300-400 letů za den přes území o rozloze 3000 čtverečních kilometrů.“

Je naprosto jisté, že pro realizaci takového plánu, pokud skutečně existuje, bude třeba zvýšit početní stav ruské letecké skupiny v nadcházejících týdnech tři krát nebo čtyři krát. A nejen to. Letiště, které ruští piloti využívají pod Latakií, nebude stačit, protože tam je jen jedna přistávací plocha a požadovanou intenzitu bojové operace při takovém běhu dálostí nedokáže zajistit.

Podle téhož zdroje z koordinačního štábu v Bagdádu, práce v tomto směru již probíhá. Dalším syrské letiště bude předáno vzdušným silám Ruské federace už příští měsíc.

Tyto údaje nás také nutí nově vyhodnotit informace, které kolovaly na začátku října v izraelském tisku. Tam se psalo jako o věci jasně řešené, že brzy přiletí do Sýrie moderní ruské víceúčelové stíhače Su-35. Schopné, připomínám, útočit i na pozemní cíle. Proto jsou v arzenálu každého Su-35 neřízené zbraně o celkové hmotnosti až 8 tun. Včetně půltunových bomb a 120 neřízených raket v šesti blocích B-8 M1.

Ano, připouštím, že izraelský „Cursor“ 6.října oznámil, že posily z Ruska dorazí na leteckou základnu „Hmeymim“ 9.října. Datum je dávno pryč, a Su-35 nikde. Ale teď to tak vypadá, že to nic neznamená. Plány velení se mohou měnit. Například z důvodu, že nové syrské letiště ještě nebylo ruským vojákům předáno. Počkejme si na příští měsíc.

A tady je další velmi významná zpráva. V Murmansku v uplynulých dnech rychle ukončili čtyřměsíční opravu (což je mimochodem velmi málo na tak velkou loď) jediné ruské letadlové lodi „Admirál Kuzněcov“. Příští týden už bude v rejdě Severomorska a koncem října přijme letadla 279. samostatného námořního stíhacího leteckého pluku Severní flotily. Potom vypluje do Barentsova moře k zajištění tréninkových letů.

Spěch pro námořní realitu opravdu neuvěřitelný. Vždyť běžně, dokonce i mnohem menší lodě o menších bojových možnostech, stojí po opravě měsíce na základnách. Doplňují zásoby a provádějí námořní cvičení. Z jejich palub nelze dostat kontroly všech stupňů. A z posádek štáby „pletou lana“, vytvrzují bojovou organizaci. Potom, postupné předání a zadání kurzu.

A tady od tovární zdi okamžitě na moře? To se děje jen v extrémních podmínkách.

Budete velmi překvapeni jestli se Kuzja, jak letadlové lodi říkají laskavě ve flotile, v první polovině příštího roku objeví u pobřeží Sýrie? On ani nepotřebuje doplňující přistávací dráhy, protože má svých dost. A počet ruských bojových letadel se v regionu okamžitě zvýšit o několik desítek velmi impozantních jednotek. A to je špatná zpráva nejen pro Islámský stát.

Photo by carlos346

Komentáře

komentářů

Photo by carlos346Photo by carlos346
TOPlist