6000 amerických a evropských vojáků se pokusí zastavit postup teroristů v Libyi

Součástí kontingentu pod italským velením bude mimo francouzů, italů a američanů i tisíc příslušníků britských speciálních jednotek. Cílem operace je převzít zpět kontrolu nad oblastmi ropných polí a zastavení postupu džihádistických skupin. Koalice by měla spolupracovat s libyjskými jednotkami.

Teroristická síť se nyní zaměřila na největší severoafrickou rafinérii ropy Marsa al Brega. Pokud by se teroristům podařilo zachytit ropné rafinerie mezi Sirte a Benghází, získali by plnou kontrolu nad ropou v zemi a miliony dolarů na pokračování své expanze.

Vojenští analytici připomínají, že ideologie džihádismu a politického islámu je živá a zdravá. Je příliš brzy na to odepsat Daesh a podobné organizace. Slovy šéfky zahraniční politiky Evropské unie Federiky Mogheriniové: “ v Libyi je připraven k výbuchu perfektní mix, a v případě, že exploduje, bude explodovat před branami Evropy“.

Libye má po urputných bojích v chaotické občanské války roku 2011 (po svržení Muammara Kaddáfího vojenskou akcí západních států) dvě vlády. Ty spolu soutěží o dominanci uprostřed rozvíjejícího se islamistického povstání. V zemi už působí přes 5000 extremistů a jejich počet rychle roste. Přísun militantů probíhá i ze Sýrie a Iráku, kde se Daesh začíná dostávat do defenzivy.

Komentáře

komentářů

TOPlist